1st CZECH FINANCIAL FORUM
Vítejte na finančním fóru zaměřeném především na investice. Toto je testovací verze. Pro aktivní účast je třeba se přihlásit či registrovat. Ať se tu cítíte jako doma. Váš admin

Čína: Čína zastavila půjčky. Tlumí růst ekonomiky

Goto down

Čína: Čína zastavila půjčky. Tlumí růst ekonomiky Empty Čína: Čína zastavila půjčky. Tlumí růst ekonomiky

Příspěvek  Admin za Thu Jan 21, 2010 5:11 pm

Komentář autora: Někdy mám vážně pocit, že Čína má více rozumu než USA a EU dohromady...

Čína zastavila půjčky. Tlumí růst ekonomiky

Největší čínské banky přestaly od včerejška poskytovat půjčky nebo je výrazně omezily. Lidé a firmy si nebudou moci vzít úvěry v tamní měně jüan nejméně do konce ledna. Čínská vláda se bojí vysoké inflace. Tímto krokem chce předejít vysokému zadlužení obyvatel a vyhnout se situaci z roku 2008 ve Spojených státech.

Počet vyřízených žádostí o úvěry i jejich celkový objem totiž roste nebezpečně rychle a nejlidnatější zemi světa hrozí podle tamních úřadů "přehřátí" ekonomiky a vznik podobné úvěrové bubliny, jaká splaskla předloni ve Spojených státech a odstartovala celosvětovou hospodářskou krizi.

Včerejším radikálním krokem tak Čína záměrně zpomaluje růst ekonomiky, které začala hrozit vysoká inflace.

Zásadní omezení půjček přichází jako nařízení od Čínské bankovní regulační komise, která bankám podle agentury Bloomberg dala "ústní" příkaz.

Důvodem jsou obavy Pekingu z raketového růstu zadlužení občanů i firem. Čínský regulátor pro letošní rok stanovil strop úvěrů, které mohou obyvatelé v jejich domovské měně dostat, na 7,5 bilionu jüanů (téměř 20 bilionů korun). Jenže jen za první dva lednové týdny půjčily banky 1,5 bilionu jüanů.

Za raketovým nárůstem úvěrů v prvních dvou týdnech nového roku však může být i strategie. "Jde o hru, kterou hrají banky s regulátorem. Věděly, že dříve či později omezení úvěrů přijde, proto se jich v prvních dvou týdnech snažily prodat co nejvíce," uvedla pro Bloomberg analytička japonské Nomury May Yan.

Zdroj: idnes.cz
Admin
Admin
Admin

Poèet pøíspìvkù : 891
Join date : 09. 11. 09

Zobrazit informace o autorovi http://www.akcie-komodity.com

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru