1st CZECH FINANCIAL FORUM
Vítejte na finančním fóru zaměřeném především na investice. Toto je testovací verze. Pro aktivní účast je třeba se přihlásit či registrovat. Ať se tu cítíte jako doma. Váš admin

Join the forum, it's quick and easy

1st CZECH FINANCIAL FORUM
Vítejte na finančním fóru zaměřeném především na investice. Toto je testovací verze. Pro aktivní účast je třeba se přihlásit či registrovat. Ať se tu cítíte jako doma. Váš admin
1st CZECH FINANCIAL FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy

3 posters

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy

Příspěvek  Admin Fri Jan 15, 2010 7:15 am

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy I.

Jak už nadpis napovídá, budeme se bavit o technické analýze trhu. Pro ukázku jsem použil aktuální vývoj měnového páru eura vůči americkému dolaru. Každý z Vás se s těmito měnami jistě denně setkává, ale určitě Vás již nesčetněkrát napadlo, jak využít rozdílu takového kurzu. Denně míjíte směnárny, sledujete kurz koruny, když máte vyřizování v bance. Každý den je tam určitý rozdíl mezi nabídkou a poptávkou. Ale jak to využít?! Dovolím si Vám představit měnový trh, zkráceně Forex, na kterém se takové rozdíly dají přeměnit na nový kapitál. Jednoduše Vám peníze budou vydělávat peníze, znáte to. Základní předpoklad Vašich zisků je technická analýza a jednu její část Vám představím na obr. viz. níže.

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Grf3

Tento jednoduchý graf nám zpětně ukázal vývoj Euro vůči Dolaru od 16.prosince minulého roku. Na první pohled je to běžná křivka, která nám možná nic bližšího neřekne. Ano, vyčteme aktuální cenu a jaká cena byla před týdnem, ale jak rozpoznat, kdy je vhodné euro nakoupit a kdy prodat? Pro danou situaci nám postačí znát jedno zásadní slovo: Podpora (Support)! Nemusíme přitom hledat v těchto slovech žádné složité výklady. Pojem "podpora" mluví sám za sebe. V burzovním slovníku tímto pojmem označujeme situaci, kdy se nám cena odráží od určité hladiny. Takovouto podporu lze zaznamenat, pokud se nám cena vrátí na její nejnižší hodnotu, která se zpětně utvořila s určitým časovým odstupem a co je podstatné, aktuální cena se nám začíná zpětně odrážet od tzv. nově vytvořené podpory! A to je důležité! Takovouto situaci potom můžeme předem určit, pokud se nám všechny okolnosti pohybu z cenového minima opět vyskytnou. Pro tento moment můžeme jasně vidět, že Support se nám utvořil a několikrát se díky němu cena vrátila od hodnoty 1,4297.

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Grf1

Nyní můžete sami pozorovat minimálně dvě možnosti, kde se dala předpokládat změna ceny a následný nárust. Co to pro nás znamená? Zadat Vašemu brokerovi příkaz "buy" a nakoupit, ale k tomuto procesu se dostaneme zase někdy příště.

Luboš Čermák

lubos.cermak@email.cz
Admin
Admin
Admin

Poèet pøíspìvkù : 891
Join date : 09. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Re kurz technické analýzy

Příspěvek  Admin Fri Jan 15, 2010 9:13 am

Luboši, Váš kurz technické analýzy je po 50 minutách od publikování ve vyhledávači google.cz na prvním místě! Aktuálně možno vidět zde. Ďábelský úvod Twisted Evil
Admin
Admin
Admin

Poèet pøíspìvkù : 891
Join date : 09. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Re: Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy

Příspěvek  lubos.cermak Fri Jan 15, 2010 2:05 pm

Admin napsal:Luboši, Váš kurz technické analýzy je po 50 minutách od publikování ve vyhledávači google.cz na prvním místě! Aktuálně možno vidět zde. Ďábelský úvod Twisted Evil
Asi je o trhy stále velký zájem Wink

lubos.cermak

Poèet pøíspìvkù : 35
Join date : 29. 12. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy II.

Příspěvek  lubos.cermak Sat Jan 16, 2010 12:21 am

V minulém článku jsem Vám poodhalil ten nejběžněji používaný, ale přesto velice potřebný základ technické analýzy. Těm z Vás, kteří mají větší zkušenosti s trhy možná vyvstane otázka: "Proč někdo píše o něčem, co je tak samozřejmé a jednoduché?" Odpovědí na tuto otázku chci poodhalit své pohnutky. Je to totiž zcela prosté. Každý, kdo se v životě snažil něčeho dosáhnout, musel vynaložit určité a rozhodně nemalé úsilí, aby dosáhl svého cíle. Na konci této cesty se člověk ohlédne za sebou a přemýšlí. Přemýšleli jste někdy o tom co jste ve Vašem podnikání, životě či jiných sférách dokázali? Těší Vás to? Nepochybně ano, alespoň doufám. Jsem totiž nerad ve společnosti lidí, jichž jejich práce, podnikání či život nenaplňuje. Vše je o pozitivním náhledu na vše co děláte. A tudíž má odpověď! Proč zde píši o něčem pro někoho tak nezajímavém a běžném? Protože toto jsou první kroky k úspěšnému investování! A kdo vše se může stát obchodníkem, anebo investorem? Já odpovídám, že to může být každý schopný a inteligentní člověk! Pokud se tedy cítíte natolik schopní, oplýváte přirozenou inteligencí a hlavně milujete peníze, vynaložím veškeré úsilí, abych Vám pomohl prohlédnout tím na první pohled velice složitým, ale přesto snadným navyšováním financí.

Čím se tedy budeme dnes zabývat? Odpovím Vám otázkou, kterou si položte každý sám. Četli jste předchozí článek? Pokud to s burzou myslíte vážně, odpovíte kladně. Gratuluji, usnadnili jste si práci pro dnešní den, protože dnešní pojem velice úzce souvisí s pojmem z předchozího článku a tím byl Support. Chápeme-li tedy všichni, že trhy jsou z velké části o psychologii všech obchodníků, musíme i Support chápat jako psychologickou spodní hranici ceny. Ale kde máme hledat něco jako strop?? Existuje vůbec něco takového? Mají ceny na trhu nějakou horní hranici? Ano, této hranici se říká Resistence!

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Beznzvuah

Nyní si jistě říkáte: " Jistě, je to prostě obrácený Support." Jak snadně se dá na první pohled složitá myšlenka vysvětlit. Ano, Resistence nám označuje horní maxima ceny, od kterých se cena daného instrumentu postupem času odráží do nižších cenových pásem. Obchodníci se takto snaží regulovat cenu, pokud si myslí, že její hodnota je pro daný moment či období příliš nadsazená. Je to vcelku jednoduchý nástroj komunikace mezi investory. Když se posadíte k počítači Vy, otevřete si graf a pozorujete dění na trhu, nevidíte o nic více než kdokoliv jiný na druhém konci planety. Všechny signály a znaky, které si zde v průběhu času vysvětlíme jsou nástroje ke komunikaci mezi všemi obchodníky. Všichni se jimi řídí, všichni je používají a všem pomáhají rozpoznat situaci na trzích. Samozřejmě, že každý Support či Resistence mají své období trvání, jinak by trhy v roce X započaly svůj běh a do dnešní doby by se pohybovaly nad stále stejným Supportem a Resistencí. V trhu nalezneme množství takových bodů, každý je ale časem proražen a cena si hledá nové hranice. Proto vždy nezapomínejte na to, že trhy jsou projekcí nálady obchodníků. Na každou situaci je potřeba pohlížet individuálně s použitím všech rozpoznatelných signálů, které dokáže každý z Vás časem velice dobře přečíst.

Luboš Čermák

lubos.cermak@email.cz

lubos.cermak

Poèet pøíspìvkù : 35
Join date : 29. 12. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy III.

Příspěvek  lubos.cermak Tue Jan 19, 2010 10:15 pm

Hned v úvodu bych se chtěl krátce vrátit k předchozím dvěma článkům. Začneme-li totiž vstupovat do obchodu na základě Supportu či Resistence, musíme tak učinit až na základě vstupního potvrzujícího signálu pro daný pokyn. V zásadě pointa této strategie se prolíná celým mým obchodním systémem. Jak jsem již minule zmínil, každý Support i Resistence je časem proražena a cena pokračuje do nových pásem. Nemůžeme tedy pokaždé, když se cena přiblíží k jednomu ze dvou možných bodů očekávat, že se trh zachová stejně jako v předchozích obdobích. Vysvětleme si to na obr. níže.

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Beznzvu1p

Dle obr. výše se nám v předchozím obchodním dnu utvořilo dno, jinak řečeno cenové "Low", tedy nejnižší cenový bod v pro dané období. Dne 31.12. se nám trh opět s cenou vrací k bodu z předchozího dne. Můžeme ale očekávat, že se situace bude opakovat a tím pádem se nám utvoří nový Support? Sami můžeme pozorovat, že aktuální cena se nám již dostává pod naši psychologickou hranici, na které očekáváme obrat vzhůru. Jak ale reagovat? V hlavě se nám scházejí všechny naše možné přirozené charakterové vlastnositi, které se snaží ovlivnit náš úsudek. Např. si řeknete: " Kdybych dal příkaz k nákupu právě teď, získám vlastně nejlepší, nejnižší cenu a budu v obrovské výhodě, ale samozřejmě jedině v případě, že se trh otoří a udělá to co očekávám." No dobře, ale co když je to pouze naše falešná doměnka a trhy si budou své cenové dno hledat ještě níže? To by byl pro nás jednoznačný krok do propasti, která by se mohla ukázat být velice hluboká. Co tedy potřebujeme? Jak jsem již výše zmínil, musíme hledat očividný signál, že trhy dělají právě to, co očekáváme.

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Beznzvu2l

Vidíte? To, co nutně potřebujeme, jsou svíčky, které jsem označil červenou barvou. Trh nám sám ukázal svůj směr a tendenci pohybu. Po takovémto signálu můžeme zadávat vstupní, nákupní pokyny. Opět ale dodávám, že tato samotná technika je nedokonalá bez použití dalších indikátorů. Je ale nemožné v jednom článku představit strategii celou, tak aby byla účinná pro obchodní systém. V příštích dílech se krátce pozastavíme nad významem "svíčkového" grafu a jeho použití v praxi, a krátce se vrátíme k využití Supportu a Resistence.
Pro potvrzení funkčnosti vstupních signálů v praxi viz. obr. níže.

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Beznzvusk

Luboš Čermák

lubos.cermak@email.cz

lubos.cermak

Poèet pøíspìvkù : 35
Join date : 29. 12. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Re kurz technické analýzy

Příspěvek  Admin Wed Jan 20, 2010 12:46 am

Luboši, "trojka" se mi velmi líbila. Už nyní se těším na "čtyřku"! bounce
Admin
Admin
Admin

Poèet pøíspìvkù : 891
Join date : 09. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Luboš Čermák: "Forex"- úvod.

Příspěvek  lubos.cermak Wed Jan 20, 2010 10:11 pm

Nikdy jsem nebyl na dlouhé povídání a raději jsem rovnou přešel k tématu. Ale nyní mám důvod se pozastavit a napsat pár vět úvodem. Jsem totiž opravdu zhnusen a rozlícen po přečtení pár článků a úvodu ke knihám, které jsou napsány pro jejich lepší prodejnost. Je to vcelku jednoduchý problém každého autora, který chce za každou cenu prodat svou práci aniž by připustil, že konkurence tady byla již dříve a měla možná ještě lepší myšlenku. Vcelku je to stále stejná kostra. V úvodu Vám autor knihy podá příběh ze svého života, kdy začínal s obchodováním na určitém trhu. Pár drsných vět o ztrátách, krizi v manželství, půjčených financích pro obchodování (mimo jiné, nikdy neobchodujte s vypůjčenými prostředky!) a ještě několik poutavých dějových zvratů. Ano, snadno se takto ztotožníte s autorem, dostanete se do jeho kůže a řeknete si, že začínáte zcela stejně. Dobrá tedy, ale většina z Vás bude takto začínat, protože každé podnikání vyžaduje životní zvraty a omyly! Pokud Vám vyhovuje Vaše dosavadní finanční situace, Váš plat, zázemí a podmínky k životu, prosím tedy, zvedněte se a nečtěte dále. Jak jsem již totiž v úvodu zmínil, nikdy jsem nebyl na dlouhé povídání a raději jsem rovnou přešel k tématu! Nechci se zde zdlouhavě bavit o pozlátku vydělávání na burze a forexu, ale naopak Vám chci v průběhu dalších článků nastínit a podat návod, jak se stát možným úspěšným forexovým obchodníkem. Nebudu Vám zde tvrdit, že má strategie je právě ta jediná profitabilní a tím pádem dělat přesně to, co mě rozlítilo po přečtení všech těch úvodů od jiných autorů. Existuje mnoho funkčních obchodních strategií, které jsou výdělečné. Je mnoho druhů obchodníků a každý obchoduje jinak. Někomu vyhovuje, pokud se na grafy podívá jednou denně, někdo jednou za týden a někdo sedí u počítače skoro celý den a průběžně vydělává na intradenních pohybech. Myslíte si, že kdyby existovala pouze jediná obchodní metoda, že by bylo tolik knih a příruček? Trhy jsou živý nástroj, a proto se nedají nijak ohraničit ani osedlat. Každý obchodník si v průběhu času a díky nabytým zkušenostem vytvořil své vlastní obchodní tajemství, které mu vydělává na jeho nadstandartní způsob života. Pokud jste se dostali ve čtení až sem, je zcela jasné, že z nějakého důvodu jste hledali nějaké informace o forexovém trhu a bohužel, anebo bohudík jste se dostali až ke mě. Je mi vcelku jedno, zda důvodem pro Vaše začátky budu právě já, anebo jiný Trader a autor článků či knih. Jednou se postavíte na vlastní nohy a možná si já budu číst Vaše myšlenky, tak proč si dělat na celosvětově známé informace nějaké know-how?! Nabízím zcela jednoduše podaný návod, jak se stát forexovým obchodníkem, bez jakýchkoliv složitých výpočtů, vzorců a pod. Proboha, já přeci matematiku nesnášel už na základní škole..

Luboš Čermák

lubos.cermak@email.cz

lubos.cermak

Poèet pøíspìvkù : 35
Join date : 29. 12. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy IV.

Příspěvek  lubos.cermak Sun Feb 07, 2010 6:52 pm

Vraťme se ale k technické analýze. Nastínil jsem zcela jednoduchý způsob, jak vstupovat do trhu. Máme tady Support, Resistenci a čekající signály, kdy se cena odráží od S či R a dává nám znamení pro vstup do trhu. Stačí to ale?

Představím Vám jeden velice užitečný indikátor, který nám pomáhá poznat, kdy je opravdu vhodná příležitost pro obchod. Pojem "Stochastic Oscilator" nás bude provázet po celou dobu, jelikož je základním kamenem v obchodním systému, který Vám hodlám v průběhu času představit. Zkrácená definice tohoto indikátoru je, že nám ukazuje pohyblivý průměr ceny za určité období a vypočítává nám její High a Low, tedy max. a min. V praxi nás tedy zajímají dva signály. Hign a Low, zapamatujte si tedy, že Stochastický Oscilátor máme z důvodu určení těch tvou cenových hranic. Ukažme si to ale názorně, viz níže.
Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Osccm
Pro jednoduchost vysvětlení jsem v obrázku vyznačil 4 možné vstupy do trhu. Dvojí cenové High nám Oscilátor indikoval vstupem nad hranici 80, která nám označuje překoupenost trhu. V opačném případě nám hranice 20 a níže označuje možný nezájem o medvědí (toto označení se používá pro prodávající obchodníky) trh a možný obrat vzhůru. Vše ale vyžaduje léta praxe a velké citlivosti. Je potřeba skloubit pozorování indikační linky oscilátoru a samotného trhu. Pokud linka vstoupí za jednu ze dvou výše zmiňovaných pásem, je nutné zbystřit naše pozorování trhu a pokud nemáme nikde známky Resistence či opačného jevu, musíme hledat jiný možný důvod, proč by trh měl právě teď dosáhnout svého dna či vrcholu. Pro samotný vstup pouze za pomocí Oscilátoru je nuté vyčkat na moment, kdy se nám linka začne otáčet opačným směrem z daného pásma a stejnou situaci musíme pozorovat i v trhu. Pro vyhledání vhodného vstupního signálu musíme dbát na to, že Oscilátor i trh musí mít stejný směr. Pokud trh dosáhl svého stropu a Oscilátor také a v obou případech dochází k obratu, mlžeme to považovat za vhodný signál.

lubos.cermak

Poèet pøíspìvkù : 35
Join date : 29. 12. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy V. - Support a resistence s Oscilátorem v praxi.

Příspěvek  lubos.cermak Wed Feb 24, 2010 11:20 pm

Jistě mi dáte za pravdu, že nebude na škodu shrnout vše, co jsme si dosud vyložili na stůl, a z těch pár karet sestavit náčrtek jednoduchého obchodního systému. Poznamenávám, že půjde pouze o velice hrubý nástin obchodování, ale díky němu už dokážeme společně vidět, jak se dají mnou obsažené informace využít pro možné vstupy do trhu.

Vraťme se tedy zcela na začátek. Support! Vzpomínáte? Trochu zavzpomínejme. "V burzovním slovníku tímto pojmem označujeme situaci, kdy se nám cena odráží od určité hladiny. Takovouto podporu lze zaznamenat, pokud se nám cena vrátí na její nejnižší hodnotu, která se zpětně utvořila s určitým časovým odstupem a co je podstatné, aktuální cena se nám začíná zpětně odrážet od tzv. nově vytvořené podpory!" Ukázali jsme si pár situací, kde se dala taková podpora vypozorovat, ale také jsme si řekli, že sledování tohoto jediného jevu nám nezajistí spolehlivost obchodování. Cena se nebude neustále odrážet od jediné hladiny trhu a neustále se na ní vracet. Nedokážu s přesností říci, kolikrát může dojít k pohybu nahoru a dolů, než cena zamíří níže skrze naší podporu, anebo se od ní ztratí do vyšších pásem, kde si bude tvořit nové linie. Jedno ale říci mohu. Aby jsme získali možný support, musí se nám cena od určité hranice odrazit dvakrát. V takovém případě jasně uvidíme, že se něco stalo. Jak ale s přeností určíme, kolikrát můžeme takové podpory využít?

V předminulém článku jsem Vám představil Stochastický Oscilátor, jehož zkrácená definice je, že nám ukazuje pohyblivý průměr ceny za určité období a vypočítává nám její High a Low, tedy max. a min. A to je přesně to, co potřebujeme! Takový oscilátor totiž pracuje na základě historických dat trhu, podle frekvence, kterou si určíme. Chceme jednoduchý systém? Jistě, že ano! Pokud budete chtít jít cestou indtradenního obchodníka, Vaše obchody se budou počítat v řádech 5-15 minut. V takovém čase, když dostanete jeden signál pro vstup, jistě nebudete mít čas používat složité vzorce a výpočty, abyste měli jistotu, že vstoupíte do trhu v pravý moment. Oscilátor nám jasně ukáže, zda možnost správné volby je na cestě, anebo bychom měli nadále vyčkávat. Ukažme si tedy sérii obrázků. Osobně jsem totiž ten typ, který se řídí metodou: " Dejte mi to, a já už to z toho vyčtu sám."

obr.1
Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Oscil

obr.2
Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Osc2

A pro tuto chvíli se rozloučíme, ale ještě předtím Vás vyzvu k něčemu, co za Vás neudělá nikdo jiný než Vy! Zkuste se do určité míry řídit mou větou " Dejte mi to, a já už to z toho vyčtu sám.", a začněte o sobě smýšlet jako obchodník. Položte si otázku: "Co mohu udělat sám pro sebe? Udělal jsem to? A mohu toho udělat více? Půjde přeci o moje podnikání a moje peníze!" Chci po Vás, abyste sami ve starších grafech hledali to, o čem jsem dnes pojednával. Dříve či později totiž budete muset svou strategii zpětně testovat, tak proč to neodstartovat hned teď? A pokud nevíte, kde máte hledat, rád Vám poradím na e-mailu.

Luboš Čermák

lubos.cermak@email.cz

lubos.cermak

Poèet pøíspìvkù : 35
Join date : 29. 12. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Re V. díl

Příspěvek  Admin Thu Feb 25, 2010 12:24 am

Už jsem se těšil na V. Ještě ji co nejdříve přenesu také na www.akciecz.com Very Happy
Admin
Admin
Admin

Poèet pøíspìvkù : 891
Join date : 09. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Re: Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy

Příspěvek  lubos.cermak Thu Feb 25, 2010 1:11 am

Admin napsal:Už jsem se těšil na V. Ještě ji co nejdříve přenesu také na www.akciecz.com Very Happy
Vy jste jako duch:D Nikde nikdo, a najednou odezva zde:D Musíte te se mi častěji zjevovat online v koktaktech:)

lubos.cermak

Poèet pøíspìvkù : 35
Join date : 29. 12. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Re Facebook

Příspěvek  Admin Thu Feb 25, 2010 2:23 am

Omlouvám se, tento týden jsem tak vytíženej (Praha, Plzeň, Mladá Boleslav,...), že můj oblíbený Facebook prakticky nestíhám Neutral
Admin
Admin
Admin

Poèet pøíspìvkù : 891
Join date : 09. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Re struktura a přehlednost forexového kurzu

Příspěvek  Admin Thu Feb 25, 2010 2:55 am

Luboši, pokud budete chtít, klidně zde založte nové téma nazvané třeba "Praktický kurz technické analýzy" a dejte tam body 1 až x, kde budou názvy a linky jednotlivých dílů kdy linky budou směřovat na ony samostatné články již publikované na www.akciecz.com . Tedy něco jako menu, kdy to lidi budou moci postupně proklikávat a číst od dílu 1 až třeba do dílu 200. Navíc to lze samozřejmě postupně o každý nový doplňovat (editace příspěvku). Idea
Admin
Admin
Admin

Poèet pøíspìvkù : 891
Join date : 09. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Re: Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy

Příspěvek  lubos.cermak Thu Feb 25, 2010 3:16 am

Admin napsal:Luboši, pokud budete chtít, klidně zde založte nové téma nazvané třeba "Praktický kurz technické analýzy" a dejte tam body 1 až x, kde budou názvy a linky jednotlivých dílů kdy linky budou směřovat na ony samostatné články již publikované na www.akciecz.com . Tedy něco jako menu, kdy to lidi budou moci postupně proklikávat a číst od dílu 1 až třeba do dílu 200. Navíc to lze samozřejmě postupně o každý nový doplňovat (editace příspěvku). Idea
Mrknu na to.

lubos.cermak

Poèet pøíspìvkù : 35
Join date : 29. 12. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy VI. - Support a resistence s Oscilátorem v praxi - díl 2.

Příspěvek  lubos.cermak Wed Apr 14, 2010 1:21 pm

Když jsme si minule předvedli práci oscilátoru se supportem, možná Vás napadlo, že takto by mohl fungovat náš klouzavý průměr ve spojitosti s resistencí. Samozřejmě, Vaše intuice byla správná. Support i resistence mají stejnou funkci, jak jsme si již dříve popsali. Jednoduchým oscilátorem ale můžeme každou takovou situaci, při které bude vhodné do obchodu vstupovat či vystupovat předem odhadnout. Jelikož jsme se ale v předchozím díle tímto problémem obsáhleji zabývali, nechám to dnes na Vás a z přiloženého obrázku jistě sami praktičnost tzv. "klouzáku" vyčtete.

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Resmi

Číslem 1 jsem označil počínající stagnaci ceny v určité úrovni, která se krátké době ustálila a začala korigovat do nižšího pásma. Jak sami vidíte, za pomocí oscilátoru bychom zde moc nevymysleli, i on se chová poněkud nejistě při hledání nové resistence. Když se ale cena po chvíli vrátila na původní hodnoty, mohli jsme již očekávat tzv. dvojitý vrchol, což je formace, která se podobá te naší a za pomocí klouzavého průměru bychom s větší přesností mohli určit její maximum. Ta samá situace je u čísla 3, jak sami vidíte.

Příště budeme pokračovat obdobným směrem, pouze si ukážeme více formací, které se na bázi supportu a resistence dají z trhu vysledovat.

Luboš Čermák

lubos.cermak@email.cz

lubos.cermak

Poèet pøíspìvkù : 35
Join date : 29. 12. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy VII. - Down & Up trend - díl 1.

Příspěvek  lubos.cermak Sun May 02, 2010 5:18 pm

Dnešní pojednání se nebude příliš lišit od těch předchozích. Down a up trend, tedy klesající a stoupající trend v trhu je většinou každodenní běžný jev, který nám na forexu příjde do cesty. Nejdříve ale musíme o trhu samotném uvažovat následujícím stylem a to tak, že máme tři druhy trendů.

Klesající trend

Hlavní pointou trendu je, že díky němu se nám začíná určovat nový a silný směr chování trhu. Taková situace se dá vyčíst pouhým okem. Určitě znáte denní shrnutí například akciových trhů, kde se píše, že ten určitý den trhy byly v poklesu o X%. Automaticky si tedy vybavíme rovnou, klesající přímku napříč grafem. Často se stává, že na základě fundamentálních zpráv, které mohou přinést negativní náladu na obchodníky, kteří jí následně zrcadlí svým počínáním na daném instrumentu, začne se před naším zrakem vykreslovat neobvykle dlouhá, klesající svíčka. (Principem svíčkového grafu se budeme zabývat později). Pokud se setkáte s tímto jevem, doporučoval bych dbát velké opatrnosti, jaké příkazy budete zadávat. Na toto téma totiž existuje hodně možností spekulace, počínaje min. cca 30% návratností ceny trhu po daném poklesu podle Eliotových vln apod. Touto situací se ale zabývat nebudeme. Jelikož chceme obchodovat nanejvýše opatrně, musíme vyhledávat pouze potvrzené možnosti vstupu. U down trendu se taková příležitost dá odvozovat, pokud stav trhu vypadá třeba následovně,viz níže.

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Downh

Opět jsem použil označení za pomocí čísel, abychom dokázali společně lépe v grafu číst. Podívejme se tedy na situaci popořadě.

1

Zde se už krátce seznámíme s chováním svíčkového grafu. Jistě dokážete už sami určit volatilitu trhu v daném momentu. Minimální pohyby nám naznačují, že mezi obchodníky se pravděpodobně zmenšuje počet tzv. býků, kteří měli zájem cenu tlačit nahoru. To co vidíme, tedy tři svíčky, všechny v mírně klesajícím směru mohou být náznakem takového zpomalení, které podle poklesu má velkou šanci na obrat medvědím směrem. Následující situaci jsme si popsali viz. výše. Mohlo se s největší pravděpodobností jednat o fundament, který mívá za následek prudké pohyby ceny.

2

Následující dění, počínaje číslovkou dvě a konče číslem tři je přesně to, na co bychom čekali. Zpomalení, následná korekce, zakreslení klesající linky do grafu a vstup do obchodu. Když se podíváme na celý příklad s větším odstupem, krásně nám vyplyne celá podstata klesajícího trendu. Navíc tento názorný příklad nám dal možnost zaznamenat tzv. pohyb v "tunelu", což znamená, že cena je z obou stran tvořena resitencí a podporou, která jí doprovází až k ukončení trendu.

Luboš Čermák

lubos.cermak@email.cz

lubos.cermak

Poèet pøíspìvkù : 35
Join date : 29. 12. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy VII. - Down & Up trend - díl 2.

Příspěvek  lubos.cermak Sat May 08, 2010 5:34 pm

Dnešní kapitolu načneme v duchu té předchozí. Podrobněji jsme se zaobírali tématem klesajícího trendu a významem tohoto jevu celkově. Vysvětlili jsme si, že klesající trh považujeme za tzv. medvědí (bear) a termín pro stoupající trend známe jako býčí (bull). S těmto pojmy se běžně setkáte při svém obchodování, tudíž je důležité zvládnout jejich pochopení.

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy 339850124329969971036st

Pokud se tedy zamyslíme nad symbolikou výše uvedeného obrázku, uvědomíme si pointu znázorněných zvířat nejlépe tak, když vezmeme v potaz styl jejich útoku. Viděli jste někdy jak útočí býk? Zespodu, anebo shora? A právě díky tomu, že tyto dvě zvířata útočí takto specifickým stylem, poskytli svou podobnost při pojmenování chování trhu. Postupem času narazíte na další dvě skupiny, které se dají označit jako "ovce a vepři" a to z toho důvodu, že se takto často označují "obchodníci", kteří do trhu vstupují na základě všeobecné nákupní, anebo prodejní hysterie. Takoví členové trhu totiž nemají vlastní úsudek a jednají na základě toho, co jim zrovna trh nabídne. Proto se snažte takové chování u Vás co nejdříve odstranit a čekejte pouze na přesně dané vstupní signály. Pokud před Vámi začne trh neúměrnou rychlostí oslabovat, nechovejte se na základě přirozené chamtivosti, kterou každý v sobě do jisté míry nosí, ale jednejte na základě přesné strategie.

2.Stoupající trend

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Beznzvuhco

Vratíme-li se ale k významu dnešního hlavního tématu down trendu, povšimněte si obr. viz. výše. V případě, že jste minulé pojednání o klesajícím trendu pochopily ve všech ohledech jeho definice, nebude význam up trendu žádným obtížem. Už dříve jsme si řekli, že aby se dal trend, anebo support s resistencí považovat za platný, musí se min. dvakrát odrazit od určité hranice, kterou si potom vyznačíme za pomocí trendových linek v grafu. V dnešním příkladu lze vypozorovat, že stoupající či klesající trend nemá od sebe mnoho odlišností. Stačí se řídit stejným pravidlem vyhledávání supportů a resistencí a díky nim můžeme zkoušet předem určit, kde se bude nacházet další důležitý bod pro otočení ceny. V místech, které jsem označil červenou šipkou je nutné brát zřetel na silné proražení naší linie a následný propad do nižších pozic. Pokaždé je nutné sledovat volatilitu trhu, která nám při jejím zvětšení v oblasti blízko supportu či resitence dává jasně najevo, že se obchodníci mohou připravovat na proražení cenové hranice. Takový jev se chápe jako možné ukončení trendu. Za takovou situaci často stojí cenová pásma, dovjité vrcholy, dna a pod. Není tedy od věci pohlížet na graf z více časových odstupů. Obchodujete-li např. v pětiminutovém grafu, rozeberte si před každým obchodním dnem trh i v třiceti a více minutovém či hodinovém diagramu. Často takto na první pohled uvidíte důležité vrcholy a dna, které mají často rozhodující úlohu pro následný vývoj ceny.

Luboš Čermák

lubos.cermak@email.cz

lubos.cermak

Poèet pøíspìvkù : 35
Join date : 29. 12. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Re trend

Příspěvek  Admin Mon May 10, 2010 1:55 am

Dobrý den Luboši, chci se zeptat na jednu větu. Nejsem si jistý, zda jsem ji správě pochopil. Jedná se o větu hned pod hlavním obrázkem:
Vratíme-li se ale k významu dnešního hlavního tématu down trendu
Vzhledem k tomu, že název této části textu je "2.Stoupající trend", nemá být tedy správně:
Vratíme-li se ale k významu dnešního hlavního tématu up trendu
?

Možná jsem jen špatně pochopil úvahu autora?

Děkuji za článeček a těším se na odpověď
Admin
Admin
Admin

Poèet pøíspìvkù : 891
Join date : 09. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Re: Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy

Příspěvek  lubos.cermak Mon May 10, 2010 2:20 am

Admin napsal:Dobrý den Luboši, chci se zeptat na jednu větu. Nejsem si jistý, zda jsem ji správě pochopil. Jedná se o větu hned pod hlavním obrázkem:
Vratíme-li se ale k významu dnešního hlavního tématu down trendu
Vzhledem k tomu, že název této části textu je "2.Stoupající trend", nemá být tedy správně:
Vratíme-li se ale k významu dnešního hlavního tématu up trendu
?

Možná jsem jen špatně pochopil úvahu autora?

Děkuji za článeček a těším se na odpověď

Moje chyba, má tam být up trend.

lubos.cermak

Poèet pøíspìvkù : 35
Join date : 29. 12. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty chýbajú mi merítka

Příspěvek  kviido Tue May 11, 2010 9:42 am

Pochopil som, že ide o intradenné obchodovanie. Ako ďaleko do minulosti (dní, hodín) mám hľadať SR, o koľko bodov sa môžu jednotlivé otočky odlišovať aby som to mohol považovať za odraz od rovnakej úrovne. Dtto trend, dlhodobý, strednodobý, krátkodobý. Aký trend práve v tomto okamžiku má väčšiu pravdepodobnosť úspechu. Najlepšie to ukázať napríklad na eurodolári v okamžiku písania príspevku, v minulosti sa dá nájsť čokoľvek. Podstatná je cena a čas, počet sviečok a ich hustota nie je dôležitá, dá ľahko zmeniť.
kviido
kviido

Poèet pøíspìvkù : 13
Join date : 10. 05. 10

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Re: Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy

Příspěvek  lubos.cermak Tue May 11, 2010 3:16 pm

kviido napsal:Pochopil som, že ide o intradenné obchodovanie. Ako ďaleko do minulosti (dní, hodín) mám hľadať SR, o koľko bodov sa môžu jednotlivé otočky odlišovať aby som to mohol považovať za odraz od rovnakej úrovne. Dtto trend, dlhodobý, strednodobý, krátkodobý. Aký trend práve v tomto okamžiku má väčšiu pravdepodobnosť úspechu. Najlepšie to ukázať napríklad na eurodolári v okamžiku písania príspevku, v minulosti sa dá nájsť čokoľvek. Podstatná je cena a čas, počet sviečok a ich hustota nie je dôležitá, dá ľahko zmeniť.

Zdravím, TA nedělám ze současných dat, protože se nejedná o pojednání o současné situaci na trhu,. Nedávám doporučení pro aktuální stav, pouze vysvětluji, jak fungují jednotlivé patterny. Co se týče nastavení stop lossu např. pro spekulaci na short při resistenci, copodručuje se dávat stop loss několik bodů nad High v dané resistenční rovině, tak samo u longu při supportu.

lubos.cermak

Poèet pøíspìvkù : 35
Join date : 29. 12. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy VIII.- Trojúhelníková formace

Příspěvek  lubos.cermak Thu Jun 24, 2010 10:54 pm

Počínaje dnešní kapitolou se budeme lehce zaobírat patterny, které se v trhu objevují někdy mnohdy stejně často, jako nás častokráte vzpomínaný support a resistence s tím rozdílem, že dnešní formace může být pro nás mnohdy velmi nebezpečná, pokud si jí včas neuvědomíme a nebudeme brát na ní zřetel. O co se tedy jedná?

Tzv. trojúhelník patří mezi situace v trhu, kdy dochází k rychlým a silným průlomovým posunům ceny výše, anebo níže od jejího průměru. Takové obchodování tedy nesmíme rozhodně zlehčovat, protože přesné načasování vstupu u tohoto jevu je naším největším esem v rukávu. Dlouhosáhlé povídání ale nenahradí stručné znázornění, a proto se pojďme blíže podívat, jak trojůhelník vypadá v praxi.

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy 94597916

Abych vyšel vstříc všem, kteří se podílejí na účasti v trhu a používají různé druhy grafů, rozhodl jsem se znázornit pattern ve třech grafech, a to klasickém čárovém, svíčkovém a v poslední řadě jsem použil sloupcový graf. Všechny mají ale jedno společné a to, že nám perfektně vyobrazují náš hledaný trojúhelník. To, že jsme výše zmínili, že tento jev spadá do tzv. průlomových formací je dobře vidět právě na této situaci. Že se nám graf postupně dostává do jakýsi kleští je velmi dobře patrné, ale to, co právě tento pattern vystihuje je silné proražení a stoupající cesta výrazně nad stagnující cenu. Pro náš vstup ale potřebujeme mnohem více, než jen silné proražení a neustálé stoupání ceny, či klesání, dle stávajícího trendu. Jak poznáme, že je zrovna ta správná doba vstoupit, aniž bychom se hrnuli do trhu jako to stádo ovcí? Následující obrázek nám napoví více.


Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy 75523044


V místě našeho vstupu jsem zakreslil dvě šipky. Strategie je totiž následující. Pokud dojde k náhlému proražení naší trojúhelníkové formace, je na místě, abychom si počkali na zpětný návrat ceny na její předchozí hodnoty. Pokud totiž budeme uvažovat o trojúhelníku jako o momentální síle ceny, musí nám zákonitě dojít myšlenka, že takové chvilkové proražení by mělo časem opadnout a tudíž by mohla přijít korekce s návratem do hodnot, kde cena začala posilovat směrem nahoru, či dolů. Naším cílem je tedy situace, kdy nám cena ukáže její momentální směr, poté oslabí a na hodnotách, které se mohou rovnat těm, které předcházely prudký pohyb budeme zadávat naše vstupní příkazy.

Luboš Čermák

lubos.cermak@email.cz


Naposledy upravil lubos.cermak dne Fri Jun 25, 2010 1:33 am, celkově upraveno 4 krát

lubos.cermak

Poèet pøíspìvkù : 35
Join date : 29. 12. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Re formace

Příspěvek  Admin Fri Jun 25, 2010 12:28 am

Krásně a hlavně velmi srozumitelně popsáno.
Admin
Admin
Admin

Poèet pøíspìvkù : 891
Join date : 09. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Luboš Čermák: BACK ON THE WALL STREET!

Příspěvek  lubos.cermak Mon Jun 27, 2011 3:29 pm

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Bannerwallstreet



Po delší odmlce bych se velmi rád vrátil ke svým čtenářům s další sérií článků, které budou opět zaměřeny na problematiku finančních trhů. Ale abychom se nedostali do situace, kdy se budeme chtít se svými známými podělit o nově nabyté informace plné různých grafů a ukazatelů a v polovině našeho výkladu budeme atakování otázkou: "Co je to vlastně ten forex a kde se obchoduje? Je to banka? Je to burza?", pojďme se vrátit do prvopočátků a podívejme se blíže na domov akcií a forexu. Jistě Vás již totiž napadlo, kam míří všechny nákupní či prodejní příkazy, které z pohodlí svého domova odesíláte skrze svou obchodní platformu. Jak tedy Forex vůbec funguje?
FOREX neboli Foreign Exchange je mezinárodní obchodní systém, který je určen pro směnný obchod nám známých světových měn. Každý střední kurz, který se na tomto devizovém trhu utvoří je považován za oficiální světový kurz. Ale i přesto, že se jedná o největší finanční trh světa, Foreign Exchange nemá svou vlastní burzu. Kde se tedy tvoří všechny hodnoty měn, které běžně vídáme na tabulkách při návštěvě banky, směnáren a finančních center? Kde se denně realizují transakce, které podle odhadů tvoří hodnotu až 5 bilionů amerických dolarů? Je vůbec možné, aby finanční instrumenty, jejichž cena se bez přestání utváří, neměly svou vlastní domovskou základnu, například v podobě nám známé Wall Street?
„Jejichž cena se bez přestání utváří?" Tato věta je pro nás velmi klíčová. Vemte si pro porovnání akciovou burzu. Na ní se obchoduje v přesně vymezených hodinách, jindy ne. Dokážete si toto představit u světových měn? Kurz jako takový se přeci musí vyvíjet teoreticky bez ustání. Z tohoto důvodu, abychom mohli obchodovat neustále a měli tak možnost okamžité reakce na momentální situaci, zakládají velcí světoví hráči své pobočky po celém světě. Finančními centry tedy jsou především nám známá města jako Londýn, New York, Tokio nebo Hong Kong. Tento mezibankovní elektronický systém, kde účastníci trhu (banky, pojišťovny, fondy aj.) směňují aktiva v různých měnách a deriváty na aktiva v jiných měnách je natolik likvidní, že při investování na tomto trhu se nemusíte bát, že by se Váš příkaz nedostal k řádnému a rychlému vypořádání. Forex je globálním 24-hodinovým trhem, takže s termoskou silné kávy můžete vývoj cen sledovat od rána do večera.Tatkový krok samozřejmě zásadně nedoporučuji. Na obchodování musíme mít co? Čisté a svěží uvažování!
New York Stock Exchange aneb našim uším slyšitelnější název WALL STREET, směřující východně od Broadwaye dolů k South Street na East River skrze historické centrum Finanční čtvrti, nezahrnuje pouze NYSE, ale také AMEX, NYMEX a NYBOT. Za zmíňku určitě stojí historie tohoto místa. Samotný název této ulice nebyl odvozen od názvu kapely Pink Floyd: The Wall, ale její původ je mnohem starší. Musíme se vrátit do 17. století, kdy Wall Street představovala severní hranici osady New Amsterdam. V této době se mělo různými prostředky docílit oddělení kolonistů od domorodých kmenů, kolonistů z Nové Anglie a Britů. Tento počin měl opačný efekt a v roce 1699 byla původní zeď postupně rozebrána ze strany Britů. Pro počátky základů americké burzy se ale musíme přesunout do Hotelu Mount Washington, kde v červnu 1944 byly položeny základy poválečnému světovému měnovému a finančnímu systému za pomocí tzv. Brettonwoodské dohody. Cílem dohod bylo vytvoření ekonomického systému, který prostřednictvím obchodu a hospodářské integrace povede k rychlé poválečné obnově.
Až se tedy pojedete podívat do kolébky americké burzy, nezapomeňte při vstupu do taxi uvést adresu 11 Wall Street, New York a poté se již pouze nechte unášet historií tohoto místa.

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Beznzvueh

Luboš Čermák

lubos.cermak@email.cz
















lubos.cermak

Poèet pøíspìvkù : 35
Join date : 29. 12. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Re FOREX a burza

Příspěvek  Admin Tue Jun 28, 2011 12:08 am

Moc pěkné. Jako bych se právě procházel po tamní ulici Smile
Admin
Admin
Admin

Poèet pøíspìvkù : 891
Join date : 09. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy Empty Re: Luboš Čermák: Praktický kurz technické analýzy

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru